autobusy

Przez Siemianice przejeżdżają autobusy:

  • „2” – od szkoły do Jantara w Słupsku – autobus miejski
  • „101” – autobus podmiejski – NORD EXPRESS
  • „104” – autobus podmiejski – NORD EXPRESS
  • PKS

Jako, że prawie codziennie mam przyjemność korzystać z uroków komunikacji miejskiej mam trochę czasu by poprzyglądać się swoim współpasażerom. Poniżej moje spostrzeżenia, czym zajmują się ludzie jadący autobusem:

1. Piłują paznokcie, rozglądając się, czy nikt tego nie widzi bądź ostentacyjnie lekceważąc potępienie w oczach innych.

2. Dłubią w nosie – dyskretnie, jakby niechcący i jakby to w ogóle nie oni robili bądź odważnie, jakby to była normalna czynność wykonywana w normalnych okolicznościach.

3. Głośno kłócą się z kimś przez telefon, zapoznając współpasażerów z rozmaitymi szczegółami, niekiedy w bardzo dosadnym języku.

4. Głośno plotkują i jest to sposób nader żenujący, bo ma człowiek wrażenie, że robią to nadzwyczaj głośno, tak aby wszyscy w autobusie słyszeli jak to skutecznie oni obgadują jakąś nieobecną pseudoprzyjaciókę.

5. Robią sobie makijaż, co wymaga niezłych umiejętności, zważywszy na akrobacje, jakich potrafi dokonywać kierowca autobusu, szczególnie na rondzie przy BRW (Kaszubska/Madalińskiego)

6. Śpiewają piosenki, których właśnie słuchają (w telefonie, mp4, ipodzie i innych takich). Jedni robią to nawet cicho, innych słychać w każdym kącie pojazdu. No i jedni maja talent, a drudzy… śpiewać każdy może, jeden lepiej, drugi trochę gorzej…

7. Śpią:

– w pozycji na baczność – aż trudno uwierzyć, że da się zasnąć, siedząc wyprostowanym jak kołek;

– w pozycji zwisającej – czyli z odchyloną, dyndającą głową, przy czym głowa może dyndać na boki (zwis boczny) albo do tyłu (zwis tylny)

– po skosie – czyli opierając się o sąsiada tylko troszkę;

– na misia – czyli próbując wtulić się w sąsiada, który zazwyczaj wolałby tego uniknąć;

7. Chrapią/charczą/warczą/sapią/stękają – kiedy śpią. Odgłosy wydają zwłaszcza w pozycji zwisu tylnego;

8. Czeszą się.

9. Czytają;

10. Beznamiętnie wpatrują się w krajobraz za szybą autobusu (typowe tzw. tępe spojrzenie)

11. Próbują zagadywać kierowcę – chociaż od kiedy wprowadzono autobusy z szybą i dziurą na bilety – jest to znacznie rzadsze zjawisko, ale szególnie udaje się to tym z pkt. 13

12. Piją alkohol.

13. Już wypili alkohol i mówią sami do siebie/zagadują innych/milczą, uroczo uśmiechając się do wszystkich współpasażerów

14. Całują się – nie ze sobą oczywiście  Jedni w miarę dyskretnie, inni na pokaz.

15. Niby nic nie robią. Za to pachną. Aromat wydzielają taki, że nie muszą nic robić – robią za nich wszyscy dookoła, tzn. zmieniają dotychczasowe miejsce (czyt. uciekają od brudasa).

 

Zobacz także: