ulica Miejska

Wjeżdżając do Siemianic od strony Słupska pierwsza ulica w prawo zaraz za tablicą „Siemianice” jest to ulica Miejska . Ulica ta jest o tyle charakterystyczna że na samym jej początku znajduje się sklep Biedronka. Na samym początku ulicy Miejskiej jest przystanek autobusowy – linia nr 2 która prowadzi do pętli autobusowej nieopodal szkoły w Siemianicach. A właściwie Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Siemianicach.
Ulica Miejska jest świeżo wyremontowaną ulicą, ma ścieżkę rowerową, szeroki chodnik, a także ekologiczne oświetlenie. Zainstalowano nowoczesne lampy, które wykorzystują energię słoneczną, a także wiatrową. Projekt oczywiście dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz częściowo z budżetu gminy. W związku z tym że na tej ulicy bardzo często dochodziło do wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji ze względu na zbyt dużą prędkość poruszających się tam samochodów oraz motocykli – na drodze zostały wykonane progi zwalniające mające na celu zwiększyć bezpieczeństwo zarówno kierujących jak i innych uczestników ruchu. Wzdłuż ulicy Miejskiej tylko w pierwszej części znajduje się kilka nieruchomości, środkowa część ulicy na ten moment jest niezagospodarowana. Jadąc ulicą Miejską w Siemianicach patrząc w stronę południową można podziwiać piękną panoramę słupskiego osiedla Fort Duńska . Wieczorem lub w nocy stojąc na ulicy Miejskiej mniej więcej w połowie jej długości będąc skierowanym twarzą w stronę północną można niejednokrotnie zaobserwować pięknie oświetlone niebo tuż nad lasem.
Zjawisko to jest o tyle ciekawe, że oświetlenie to nie jest typowo żółtawym oświetleniem jak ma to miejsce nad różnego rodzaju aglomeracjami na przykład nad Słupskiem, a jest to specyficzne intensywne śnieżnobiałe oświetlenie dodatkowo wąskie i robiące prosty słup światła ku górze. Dla osób niewtajemniczonych światła te mogą sprawiać tajemnicze, a wręcz mistyczne wrażenie. Można powiedzieć, że na randkę z dziewczyną jest wręcz w sam raz. Wystarczy jednak przyjrzeć się mapie okolicznych nieruchomości by z łatwością zauważyć, że znajduje się tam nieczynne lotnisko w Redzikowie, które od czasu do czasu jest oświetlana
W pobliżu lotniska jest jednostka wojskowa i niewykluczone, że to właśnie jakieś manewry wojskowe są powodem włączania i wyłączania świateł na lotnisku. Będąc na ulicy Miejskiej patrząc w stronę zachodnią późnym popołudniem możemy obejrzeć piękny zachód słońca tuż nad dachami domków przy ul. Ku Słońcu. Warto dodać, że ul. Miejska jest jedną z dłuższych ulic w Siemianicach i z pewnością na tyle charakterystyczna, że każdy mieszkaniec wie gdzie ta ulica się znajduje. Tym bardziej, że w jej bezpośrednim sąsiedztwie jest wybudowany sklep o dumnej nazwie Biedronka. Wjazd jednak do tego sklepu i jest od strony ulicy Kaszubskiej w Słupsku, w związku z tym iż Biedronka postawiona jest na granicy miasta Słupsk i Siemianic oczywiście był problem z drogą dojazdową do Biedronki. Pierwotna wersja zakładała, że wjazd do Biedronki będzie od ulicy Kaszubskiej w Słupsku natomiast dojazd na ulicą Miejską w Siemianicach jednakże w trakcie budowy pomiędzy miastem i gminą powstał konflikt. Na dzień dzisiejszy wjazd i wyjazd jest tylko i wyłącznie od strony ulicy Kaszubskiej. W Biedronce tej znajduje się bankomat w firmowany przez Euronet. Jednakże skorzystać z niego można tylko i wyłącznie w godzinach pracy Biedronki czyli codziennie od rana do wieczora poza dniami wolnymi od pracy czyli święta i niedziele niehandlowe. Wyjazd z Miejskiej na główną czyli ulicę Słupską nie należy do najłatwiejszych ze względu na bardzo duży ruch szczególnie w godzinach szczytu wyjechać z ulicy Miejskiej w lewo w stronę Słupska wiąże się z przynajmniej kilkuminutowym oczekiwaniem na możliwość skrętu w lewo.
Ulica Miejska ma jedną bardzo dużą wadę – miejscami gdzie po prawej i lewej stronie stoją budynki jest droga rowerowa i chodnik jest ona na tyle Wąska że nie masz szans aby obok siebie zmieściły się samochód ciężarowy i na przykład autobus linii nr 2. Dlatego od czasu do czasu robią się zatory aby przepuścić większe pojazdy przy samej krzyżówce z ulicą Rzemieślniczą gdzie na dodatek ktoś wymyślił próg zwalniający na całe skrzyżowanie i gdzie jest problem zarówno z przejazdem autobusu jak i skrętu w ulicę Rzemieślniczą większych pojazdów typu ciężarówka. Z jednej strony miała to być ulica typowo osiedlowa z drugiej strony od kiedy został puszczony ruch autobusów przez ulicę Miejską jest ona zbyt ciasna do tego typu ruchu
Mniej więcej w połowie długości ulicy miejskiej przy chodniku stoją ławeczki gdzie można sobie spokojnie przycupnąć w czasie treningu. Ławeczki te stoją wzdłuż ulicy, gdzie w kwietniu i maju fantastycznie kwitną rośliny pobliskie wydzielając zapachy kwiatów. Każdy mieszkaniec niejednokrotnie  może spędzić wiele czasu, napawać się świeżym powietrzem, urokiem okolicznych pól, śpiewem ptaków i słońcem świecącym prosto na twarz osoby odpoczywającej na ławeczce.
Sponsorowane: url
Zobacz także: zakładanie ogrodów wawer

Ulica Miejska – Siemianice

Na samym końcu ulicy Miejskiej krzyżuje się ona z ulicą Spacerową. Od 2016 roku prowadzone są intensywne rozmowy w sprawie przebudowy ulicy Spacerowej, a od 2018 jest dostępny projekt jej przebudowy, który obejmie również skrzyżowanie z ulicą Miejską. Ważne jest aby poszerzone zostało właśnie to skrzyżowanie, ponieważ zwiększony ruch dużych pojazdów jak autobusy czy pojazdy ciężarowe znacząco utrudniają przejazd przez to skrzyżowanie. Długie pojazdy ledwo się mieszczą. Jednakże ze względu na duży koszt planowanej przebudowy Pani Wójt już zapowiedziała, że Gmina nie dysponuje takimi środkami aby samodzielnie sfinansować taką inwestycję i na pewno będzie potrzebne wsparcie ze środków zewnętrznych. Prawdopodobnie będą to środki unijne. Niestety wszystko opiera się o czas i masę dokumentów do wypełnienia, a otrzymane pieniądze z Unii Europejskiej muszą być wydane zgodnie z przeznaczeniem i dokładnie udokumentowane.

Zabudowa przy tej ulicy jest w 100% zabudową niską – budynki jedno lub dwukondygnacyjne. Na polach sąsiadujących z ul. Miejską bardzo często można spotkać czaple, sarny, zające, czasami dziki. Z ornitologicznych ciekawostek to pojawiają się jastrzębie oraz jaskółki, a także na porządku dziennym są setki wróblowatych.